Za dużo ubrań w szafie? Czas na MODOterapię

Nie kupuję z zasady poradników: jak być piękniejszą, lepiej ubraną, szczęśliwszą itd.

Ale ostatnio moja biblioteka fashion50plus powiększyła się o coś w rodzaju poradnika. Jest to książka pt. „Modoterapia. Czyli po co Ci tyle ubrań” autorstwa Antoniny Sameckiej (ja mam wersję rozszerzoną).Okładka książki

To nie jest zwykły poradnik. To książka o modzie, o tym żeby kupować rozsądnie i żeby postawić bardziej na dodatki chcąc zmienić wygląd, niż na kolejne ciuchy.

Autorka, Antonina Samecka, związana jest z branżą modową od lat. Wcześniej pisała o trendach m.in. w „InStye”. Porzuciła to ciekawe zajęcie i zajęła się praktycznie modą. Założyła markę Risk made im Warsaw, która szyje bardzo kobiece ubrania z super jakościowo dobrej „dresówki”.

W swojej książce zadała pytanie „Jak ubranie wpływa na życie, co może załatwić i dlaczego pełni tak istotną funkcję?”

Dobrze jest poznać zdanie inny osób na ten temat. To zawsze „grupa wsparcia”. :-)
Odpowiedziało trzynaście osób bardziej lub mniej związanych z modą:

 1. Agnieszka Pogorzelska – wieloletnia stylistka w „Elle”, twórczyni breloczków PogoPony (jeden z nich jest w moim posiadaniu) – ogranicza liczbę rzeczy do minimum. Ubrania mają poprawiać samopoczucie – to jej motto.
 2. Anna Tyślerowicz (Aniu pozdrawiam Cię serdecznie!) – tworzyła kostiumy do filmów Hasa i Zanussiego, dziś zajmuje się m.in. scenografią i stylizacją wnętrz i organizije śluby bez obciachu. Lubi przewrotne rzeczy z pomysłem.
 3. Maja Naskrętska – stylistka w „Elle” „Pani” (wcześniej związana z magazynem „Pani”, „Glamour” „Twoim Stylem”, „Harper’s Bazaar”).
 4. Karolina Sulej – redaktorka w „ Wysokich Obcasach”, autorka książki o polskich projektantach pt. „Modni”. Moda jest środkiem wyrazu, opowiada o codzienności – uważa.
 5. Basia Czartoryska – fotografka, wcześniej stylistka. Uważa, że wszędzie najbardziej stylowa jest nonszalancja.
 6. Maria Konarowska – psycholożka i aktorka. Nosi rzeczy, o których może powiedzieć „To takie moje…”.
 7. Weronika Adamowska – promuje i wprowadza filmy dokumentalne do kin, obecnie w Niemczech. Lubi ubrania, ale nie goni za trendami.
 8. Zuzanna Curio-Złotnicka właścicielka DaKurio – bardzo szykownej pizzerii w Warszawie (wcześniej pracowała w agencjach reklamowych). Ma mnóstwo niezwykłych ubrań, ale jak czytamy – najlepiej czuje się nago.
 9. Maryla Musidłowska – m.in. projektowała i szyła ubrania „kimona-obrazy”, ręcznie malowane z jedwabiu. Jej spojrzenie na ubrania – „masz się w nich dobrze czuć i załatwić to co chcesz”.
 10. Piotr Zachara – dziennikarz, wieloletni redaktor naczelny m.in. magazynu „In Style”, wykładowca School of Form w Poznaniu. „Najciekawsze w szukaniu stylu są eksperymenty – pozwalają faktycznie odkryć siebie” – uważa.
 11. Ella Laskowska – warszawska it girl. Ubiera się dla swojej przyjemności, nie innych. Łamie stereotypy nie zgadzając się ze stylem narzucanym osobom w pewnym wieku.
 12. Ola Wardyn – „Styl jest wynikiem tego co robię, co widzę, tego, co i kto mnie inspiruje” – uważa.
 13. Klara Kowtun – współzałożycielka Risk Made in Warsaw. Lubi styl męski. Ale jest kobietą – szpilki łączy z kombinezonem NASA. To jest styl!

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat ubierania się musicie przeczytać książkę.Spis treści

Książka jest zabawna, pięknie ilustrowana rysunkami i zdjęciami. Mało tekstu, dużo cytatów, w tym projektantów, i świetna zabawa. Dlatego ją kupiłam. Polecam.Fragment książki A. Samecka, „Modoterapia. Czyli po co Ci tyle ubrań”, ed. rozszerzona, wyd. Pascal, Bielsko-Biała 2018, ss. 272.

PS. Mam rzeczy Risk made in Warsaw w swojej szafie. Też polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>